Koenzym Q10: co warto o nim wiedzieć?

Koenzym Q10 jest bardzo ważnym dla naszego organizmu związkiem chemicznym. To dzięki niemu możemy cieszyć się dobrą formą oraz pięknym, młodym wyglądem. Niestety, im starsi jesteśmy, tym mniej tej substancji jest w stanie wyprodukować nasz organizm. W jaki sposób można dostarczyć do organizmu koenzym Q10? Poprzez sięganie po odpowiednie produkty spożywcze oraz kosmetyki.

Koenzym Q10 nazywany jest eliksirem młodości, warto jednak pamiętać, że substancja ta jest bardzo ważna nie tylko dla naszego wyglądu. Ten związek chemiczny spełnia w naszym organizmie bardzo ważną rolę, a jego niedobory mogą się poważnie odbić na naszym zdrowiu. Gdy w naszym organizmie zaczyna brakować tej substancji, zaczynają się problemy związane z narządami ruchu oraz z krążeniem.

Brak odpowiedniej ilości tego koenzymu może się też przyczynić do nasilających się problemów z układem odpornościowym, co oznacza więcej problemów z wirusami oraz różnego rodzaju infekcjami. Koenzym Q10 wpływa też na stan naszych dziąseł, a jego niedobory mogą się poważnie odbić na formie naszej jamy ustnej. Błędem jest zatem ograniczanie tej substancji tylko i wyłącznie do roli kosmetyku, który ma chronić naszą skórę przed przedwczesnym starzeniem się.

Gdzie można znaleźć większe ilości koenzymu Q10?

Ten związek chemiczny pojawia się w wielu produktach spożywczych, po które warto sięgać regularnie. Zdrowa dieta, która ma wspierać nasz organizm, powinna zatem uwzględniać obecność takich produktów, jak sezam oraz orzechy. Koenzym Q10 występuje też w jabłkach, makreli oraz w śliwkach, dobrym jego źródłem może być też rabarbar. Znane są też coraz liczniejsze suplementy diety, w których ta ważna dla naszego organizmu substancja pojawia się w większych ilościach. Ze względu na to, w jaki sposób koenzym ten wpływa na naszą skórę, znaleźć można go też w wielu kosmetykach, a przede wszystkim w tych kremach, które powstają z myślą o pielęgnacji cery dojrzałej.

Justyna Kalisiak

Justyna Kalisiak

Back to top