Jak pozbyć się trądziku?

Trądzik to dolegliwość dotycząca nie tylko młodzieży w wieku dojrzewania. Zanieczyszczona cera to również problem osób w wieku dorosłym. Pryszcze nie tylko psują nastrój, ale również mogą pogarszać samoocenę. Z wypryskami da się wygrać, należy stosować odpowiednią pielęgnację.

Jak wygrać z trądzikiem?

Myj twarz delikatnymi płynami bez alkoholu w składzie. Nie należy stosować mydła i żeli wysuszających skórę, to tylko pogorszy trądzik.
Nawilżaj skórę – błędnym założeniem jest, że w walce z wypryskami nie powinno się nawilżać cery. Każda skóra potrzebuje nawilżenia, również ta ze skłonnościami do wyprysków. Kwas salicylowy jest dobry w walce z krostami, ale używaj go punktowo. Wysuszona skóra produkuje więcej łoju i szkodzi cerze trądzikowej.

Uważaj na słońce! Opalanie może tylko pogorszyć trądzik. Dodatkowo bardzo wysusza skórę i powoduje jej starzenie. Ekspozycja na promieniowanie słoneczne jest zabroniona osobom korzystającym z zabiegów kosmetycznych z użyciem kwasów AHA oraz korzystającym z kosmetyków kwasowych w domu.

Używaj zawsze czystego ręcznika po myciu twarzy. Zanieczyszczona cera nie powinna mieć kontaktu z bakteriami i zarazkami, które mogą się rozwinąć na wilgotnym ręczniku oraz w pozostałościach złuszczonego naskórka. Używaj zawsze czystego i świeżego ręcznika. Możesz zaopatrzyć się w kilka osobnych ręczniczków niewielkiej wielkości i przeznaczyć je wyłącznie do wycierania twarzy podczas zabiegów pielęgnacyjnych w domu. Po każdym użyciu wypierz rzeczniczek.

Uważaj na to, co jesz. Wpływ na skórę z trądzikiem mają ostre przyprawy, kawa i czekolada. Postaraj się całkowicie je ograniczyć lub zredukować do minimum. Zwróć uwagę, że również po każdej imprezie zakrapianej alkoholem wykwity skórne są zaognione.

Domowa pielęgnacja to podstawa, jednak jeśli nie pomaga dostatecznie w walce z wypryskami, udaj się do lekarza dermatologa po leki oraz poproś o wskazówki dotyczące domowej pielęgnacji w przypadku twojego problemu skórnego.

Justyna Kalisiak

Justyna Kalisiak

Back to top